טיפולים אלטרנטיביים

אחריות מקצועית בעת מתן טיפולים אלטרנטיביים

טיפולים אלטרנטיביים וסוגיות של אתיקה רפואית

אחת הבעיות הגדולות ביותר בתחום הרפואה האלטרנטיבית \ משלימה, הנה היעדר תנאי סף או גוף מפקח. כל אדם שמחליט לרכוש מיומנויות באחד מתחומיה של הרפואה המשלימה, יכול להציע טיפולים אלטרנטיביים למגוון בעיות רפואיות ולציבור המתרפאים אין שום דרך אמיתית לבדוק את כישוריו או את יעילות הטיפול. בחלק מהמקרים, טיפול אלטרנטיבי עלול להיות לא יעיל, במקרים פחות טובים – הוא עלול להזיק (ולו רק בגלל מניעת טיפול רפואי מתאים מהחולה).

למעשה, גם קופות חולים וגם בתי חולים (ואפילו אלו הממשלתיים), אשר טיפולים אלטרנטיביים הנם חלק מסל השירותים המוצע לחולים, אינם יכולים לפקח ולוודא כי מדובר במטפל בעל כישורים מתאימים. גיוס העובדים מתבצע בשיטת ה"סמוך", אם מדובר בבוגר של אחד המוסדות המוכרים ללימודים בתחום הרפואה המשלימה, הוא ייתפס כאיש מקצוע רציני ויקבל הזדמנות. את הניסיון המקצועי שלו, הוא יצבור על הגב שלכם וכן, זה עלול להיות מסוכן.

אולם, מצב זה הנו "הרע במיעוטו", שכן טיפולים אלטרנטיביים במסגרת קופות החולים או בתי החולים בארץ, מבטיחים לרוב כי המטפל אכן עבר הכשרה כלשהי. השוק הפרטי לעומת זאת, פרוץ לחלוטין וכל אדם שחפץ בכך, ללא צורך לעמוד בשום תנאי סף, יכול להציע את שרותיו לציבור המתרפאים.

מעמדם המשפטי של מטפלים אלטרנטיביים

טיפולים אלטרנטיביים אמנם מיועדים לתת פיתרון למגוון בעיות רפואיות, אך מעמדם המשפטי של המטפלים שונה בתכליתו ממעמדו של רופא. יחד עם זאת, אינו חף מאחריות כלפי מי שמטופל על ידו ובמקרים של נזק, חשוף לתביעות נזיקין.

עוולת רשלנות, בגינה ניתן לתבוע פיצוי כספי, תתקיים במידה ויוכח כי חלו התנאים להלן:

  • חובת זהירות בין המטפל למטופל
  • הפרתה על ידי המטפל
  • היווצרות של נזק
  • קשר סיבתי בין הטיפול, לבין היווצרות הנזק

כאשר מדובר בטיפולים רפואיים הניתנים על ידי גורם רפואי מוסמך, אין ספק בדבר קיומה של חובת זהירות בין הגורם הרפואי, לבין המטופל. זהו למעשה ההבדל העיקרי בין נזקים עקב טיפולים רפואיים קונבנציונאליים, לבין נזקיהם של טיפולים אלטרנטיביים – כאשר בתביעת הפיצויים בגינם, ביסוס חובת הזהירות מורכב יותר.

למידע נוסף וסיוע משפטי בתביעות פיצויים, עבור נזקי גוף עקב טיפולים אלטרנטיביים, ניתן לפנות אלינו ופנייתכם תועבר בדיסקרטיות מלאה אל עורכי דין המתמחים בתחום: יצירת קשר
מאמרים אחרונים

קישורים
- רשלנות בטיפול רפואי
- אתיקה רפואית
- עורך דין רשלנות רפואית
- ניתוחים פלסטיים
- פסיכולוג
- דיכאון אחרי לידה
- חיסונים לתינוקות

חיפוש באתר

מפת האתרהמידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.