עורכי דין

קבלת יעוץ משפטי - עורך דין העוסק בנושאי רשלנות רפואית

עורכי דין – התמחות רפואית

בשנים האחרונות, עם העלייה החדה במספר התביעות המשפטיות מצד חולים כנגד רשלנות רפואית שבוצעה כנגדם, ניכרת התמחות  של עורכי דין רבים בתחום הרפואה ודיני הנזיקין – במטרה להציב קו תביעה איתן כנגד רשלנות רפואית. רשלנות רפואית הינה תביעה לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו לנפגע עקב טיפול רפואי רשלני שקיבל, אם מגורם רפואי, ואם מגורם פרא רפואי.

יש לזכור כי לא כל טעות שנעשתה על ידי איש רפואה מוגדרת רשלנות. על עורכי הדין המתמחים במקרים מעין אלו לבחון את הטענות ולגבש סביבן די ראיות והוכחות, אשר עשויות להתפתח לכדי תביעה.

רשלנות רפואית וחוק הנזיקין

בכדי לקבוע כי אכן מדובר ברשלנות, עלינו להתחקות אחר ההגדרה המשפטית של המושג. חוק הנזיקין מגדיר רשלנות באופן הבא:

"עשה אדם מעשה שאדם סביר ונבון לא היה עושה באותן נסיבות, או לא עשה מעשה שאדם סביר ונבון היה עושה באותן נסיבות, או שבמשלח-יד פלוני לא השתמש במיומנות, או לא נקט מידת זהירות, שאדם סביר ונבון וכשיר לפעול באותו משלח-יד היה משתמש, או נוקט באותן נסיבות - הרי זו התרשלות; ואם התרשל כאמור ביחס לאדם אחר, שלגביו יש לו באותן נסיבות חובה שלא לנהוג כפי שנהג, הרי זו רשלנות, והגורם ברשלנותו נזק לזולתו עושה עוולה".

לשון החוק הכללית נכונה לכל תחומי החיים, אך בסביבה הרפואית שונה הדבר. שכן, המטפל חב למטופל חובת זהירות מיוחדת, המבדילה בין מקצוע הרפואה לבין מקצועות אחרים.

קיומה של חובת הזהירות נקבע על-פי מבחן הציפיות – במידה ובעל מקצוע רפואי סביר היה יכול לצפות מראש את הנזק שייגרם, ובכל זאת לקח על עצמו סיכון בלתי סביר, ובהחלטתו זו גרם לנזק – הרי שהתרשל בתפקידו. נקודת המוצא העקרונית גורסת כי במקום שניתן לצפות מראש נזק, כעניין טכני, קיימת חובת זהירות.

האם הופרה חובת הזהירות?

החוק מתיר לרופא מרחב טעות מסוים, שכן הגדרת הזהירות הינה הגדרה שנויה במחלוקת ולא חד משמעית. הרופא אינו נוטל על עצמו אחריות לתוצאה , ואין הוא אחראי לכישלון הטיפול ואפילו לא למותו של החולה, אלא רק לביצוע עבודתו ברמה נאותה ומקצועית, בהתאם לידע  הקיים באותה עת בעולם הרפואה.

שכן כל טעות תמימה בשיקול דעת הרופא עלולה להתפרש במהרה כרשלנות. תפקידו של עורך הדין במקרים אלה הוא לעמוד על הנקודה בה לא קיים הרופא את מחויבותו למטופלו – על פי חוק הנזיקין.

את מי יש לתבוע?

מטופל אשר נפגע עקב טיפול רפואי רשלני שקיבל ע"י רופא, אחות, רוקח, טכנאי רנטגן או כל עוסק אחר במקצוע הרפואי, או פרא רפואי, רשאי לשכור עורך דין ולהגיש תביעת רשלנות רפואית בגין נזקי גוף שנגרמו לו עקב הטיפול הרשלני שקיבל.

מה תובעים?

בנוסף לתביעת הנזק הגופני הישיר שנגרם לתובע, עורך דינו של החולה רשאי לדרוש מבית המשפט הערכה של כאב וסבל שנגרמו לנפגע, כמו גם אבדן הנאות החיים העתידיות שנגרמו בעקבות הפגיעה. במקרים רבים, ניתן לתבוע גם בעקבות נזקים אחרים שאותם ניתן להוכיח. לכן, בעת הפגישה בכל משרד עורכי דין שתבחר, דאג לספר ולחשוף את השתלשלות האירועים, לפני הארוע הרשלני, במהלכו וכמובן שגם את מה שקרה לאחריו.

על פי רוב, עקב חומרתם של מקרי רשלנות רפואית, כתבי תביעה בתחום, המוגשים לבית המשפט מפורטים ביותר. הרבה יותר מבכל תביעת נזיקין אחרת.

סיכויים להגשת תביעה משפטית

על מנת לזכות בפיצויים בגין תביעת רשלנות רפואית מוטל על עו"ד של הנפגע להוכיח כי:

1. הגורם שנגדו נטענת רשלנות רפואית חב לנפגע חובת זהירות.
2. הגורם שנגדו נטענת רשלנות רפואית הפר את חובת הזהירות אותה הוא חב לנפגע.
3. נגרם לנפגע נזק גוף.
4. קיים קשר סיבתי בין נזק הגוף של הנפגע לבין הפרת חובת הזהירות של הגורם שנגדו נטענת רשלנות רפואית.

לפני הגשת התביעה באמצעות עורך דין

על מנת לתבוע תביעת רשלנות רפואית, על הנפגע להציג בפני בית המשפט חוות דעת רפואית של מומחה בתחום הרלבנטי, הקובעת כי אכן התרשל המטפל במתן הטיפול. חוקי המדינה מאפשרים לחולה לאסוף ולצלם את כל החומר הרפואי הנמצא בתיקו ולהציגם בבית המשפט.  

כיצד בוחרים עורך דין לתביעת רשלנות רפואית?

ראשית – יש לבחור בעו"ד מוסמך ומוכר, ולהיזהר משרלטנים המציגים עצמם ככאלו. כמו כן, רצוי לבחור בעו"ד מנוסה המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית ודיני נזיקין, היות ומדובר בתיקים מורכבים אשר רגישותם רבה. עו"ד המצוי ברזי החוקים והדינים יוכל להאיר את עיניכם בכל הנוגע לזכויותיכם כחולים, ולהקל על התהליך. עורכי דין העוסקים בתחום הרשלנות הרפואית מתוגמלים באחוז מתוך הפיצוי העתידי – יש לקחת זאת בחשבון.

בכל מקרה, לפני שגמרתם אומר לתבוע בגין רשלנות רפואית -  התייעצו עם מספר עורכי דין ממשרדים שונים בכדי לקבל חוות דעת, והערכת סיכויי הצלחה מהימנה.מאמרים אחרונים

קישורים
- רפואה ומשפט

חיפוש באתר

מסירת מידע רפואי | רפואה ומשפט | עורכי דין | פסיכולוג | חוות דעת מומחה | ריטלין | מפת האתר

רפואה ומשפט - בעת שעולה סוגייה משפטית כבדת משקל רצוי ומומלץ להתייעץ עם עורך דין מתאים ובעל נסיון משפטי מוכח בתחום זה!

המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.